Misschien kennen jullie de term “Dutch Oven” en voor de mensen die het niet kennen zal ik het kort toelichten. Een Dutch Oven is een gietijzeren pan; vaak op pootjes, maar dat hoeft natuurlijk niet. Ik heb een versie zonder pootjes, want ik gebruik ‘m ook op mijn inductiekookplaat. Ook zit er een hengsel aan zodat je hem aan een driepoot boven het vuur kunt hangen. De deksel van de Dutch Oven heeft een opstaande rand zodat je er kolen op kunt leggen. In een Dutch Oven kun je allerlei soorten gerechten maken; denk aan stoofpotten, soepen, maar ook kun je er brood in bakken, pizza of taart. En natuurlijk macaroni niet te vergeten.
De geschiedenis van de Dutch Oven gaat terug naar rond 1700; de heer A. Darby – een Engelsman – kwam in Nederland de kunst van het ijzer in een mal gieten afkijken. Vervolgens heeft de Dutch Oven een ontwikkeling doorgemaakt richting Amerika die er voor gezorgd heeft dat er pootjes onder de pan kwamen, zodat ze ook in een kolenvuur geplaatst konden worden.
Ik heb de pan sinds kort in mijn bezit en gebruik ‘m graag: hij is groot en wat hem uniek maakt tov. een gewone warmtebron is dat je ook met bovenwarmte kunt werken door er kolen op te leggen. Een brood krijgt zo een mooie krokante korst. Goed: meer over de Dutch Oven is op internet terug te vinden en misschien waag ik er nog wel eens een verhaal aan, maar er zullen in de toekomst zeker recepten voorbij komen die in een Dutch Oven gemaakt zijn – ik ben helemaal fan.
Ik maak voor de Dutch Oven gerechten ook een nieuwe categorie aan en natuurlijk is dit ook in een grote hapjespan te maken, dus vandaar ook de categorie 1-pans-gerecht. De Dutch Oven is alleen wat robuuster (hij weeg 10.6kg) en daardoor is het gevoel anders dan bij een hapjespan met glazen deksel.
Ingrediënten:
- 500gr rundergehakt
- 500gr macaroni
- scheut Olijfolie
- 1 fles rode wijn
- 2 paprika’s
- 2 uien
- 4 tenen knoflook
- 5 stengels selderij
- 500gr tomaten passata
- 400gr tomatenblokjes
- 1 blikje tomatenpuree
- blokjes kaas (ik gebruikte 75gr rode Cheddar, 100gr nagelkaas en 75gr Parmezaanse kaas)
- 2el Italiaanse kruiden
- verse basilicum
Bereidingswijze:
Warm de Dutch Oven voor; 6 kooltjes van onderen en een stuk of 15 op de deksel. Verhit de olijfolie in de pan en rul het rundergehakt. Maak de uien, de knoflook, de paprika’s en de selderij schoon en snij deze in stukjes.
Bak deze even lekker mee zodat ze een lichtbruin kleurtje krijgen en voeg dan de tomatenblokjes en de tomaten passata toe. Als deze lekker pruttelt dan voeg je een flinke scheut wijn toe en laat je dit een 15 a 20 minuten zachtjes pruttelen. Drink tijdens de rest van de bereiding ook gerust een glas wijn, want anders gaat de fles niet op.
Als de saus lekker gepruttelt heeft dan voeg je de macaroni toe en eventueel nog wat wijn.
De macaroni neemt vocht op dus pas op dat het geheel niet droog gaat staan. Pas ook op dat je zelf niet droog komt te staan. Ik heb het zo gedaan: de macaroni kookt in ongeveer 25m gaar (ook al staat op het pak 7m, deze bereiding heeft meer tijd nodig). Na de macaroni toevoegen na een minuut of 5 even kijken en indien nodig wijn toevoegen. Na 15m proef je aan de macaroni en als die bijna goed is, dan voeg je de geraspte parmezaanse kaas toe en de overige blokjes, vergezeld van de verse basilicum.
Laat de kaas een minuut of 10 meegaren en dan serveer je de macaroni met verse basilicum en een in ringetjes gesneden lenteuitje.
Smakelijk!